Lung Cancer News 2016/02

VÁŽENÍ ČTENÁŘI,

aktuální číslo časopisu Lung Cancer News přináší informace o několika novinkách v diagnostice a terapii plicního karcinomu. Tento nádor je ve vyspělých zemích příčinou téměř třetiny všech úmrtí na maligní onemocnění a jeho výskyt celosvětově stoupá. Přes neradostné epidemiologické údaje je třeba vnímat optimistický vývoj např. v oblasti neinvazivní diagnostiky, která spěje k využívání biomarkerů v krvi nebo vydechovaném vzduchu. zajímavé a přínosné.

Neinvazivní detekce karcinomu plic

Juraj Kultan, Vítězslav Kolek
Klinika plicních nemocí a tuberkulózy, FN a LF UP Olomouc

Karcinom plic zůstává celosvětově nejčastějším onkologickým onemocněním, dle údajů WHO odhadovaná incidence v roce 2012 překročila 1,8 milionů případů a odhadovaná mortalita se přibližovala k 1,6 milionů případů. Jedná se o zdaleka nejčastější (20 %) příčinu úmrtí mezi novotvary. Z epidemiologického hlediska je pozorován ve vyspělých krajinách pokles incidence tohoto onemocnění u mužů, naopak u žen dochází ke vzestupu incidence, s výjimkou několika málo krajin (USA, Austrálie), ve kterých „tabáková epidemie“ u žen předcházela ostatním regionům.

Antiangiogenní léčba nemalobuněčného karcinomu plic

Markéta Černovská
Pneumologická klinika 1. LF UK, Thomayerova nemocnice, Praha

Zvýšená angiogeneze je považována za negativní prognostický faktor, a proto její inhibice patří mezi základní léčebné strategie nemalobuněčného karcinomu plic. Klíčovým mediátorem angiogeneze je vaskulární endoteliální růstový faktor, který se stal významným terapeutickým cílem.

Současné možnosti léčby skvamózního karcinomu plic

Vítězslav Kolek
Klinika plicních nemocí a tuberkulózy, Fakultní nemocnice Olomouc

Skvamózní bronchogenní karcinom tvoří podstatnou část nemalobuněčných karcinomů plic (NSCLC). V nejrozvinutějších zemích je již častější adenokarcinom, v České republice je zatím skvamózní karcinom vedoucí histologický typ plicních karcinomů. Nádor má velmi úzkou vazbu na kouření a vyskytuje se typicky u starších mužů se závažnými komorbiditami. Práce je zaměřena na charakteristiky biologických vlastností, prognózy, standardní léčby a na nové farmakologické možnosti cílené léčby skvamózního karcinomu plic.

Novinky z letošního setkání American Society of Clinical Oncology – karcinom plic

Milada Zemanová
Onkologická klinika 1. LF UK a VFN Praha

Protinádorová imunoterapie, vedoucí téma posledních sezon, byla i na letošním kongresu ASCO v centru pozornosti. Svědčí o tom již edukační sympozium s názvem „Immunotherapy: Beyond Anti-PD-1 and Anti-PD-L1 Therapies“, ve kterém přednášející předložili vize rozvoje imunoterapie v několika rovinách. Tématem první přednášky byly možnosti vylepšení účinnosti anti-PD-1/PD-L1 terapie, následoval pohled klinika na to, zda vůbec někdy budeme mít vakcínu proti karcinomu plic, a třetí se věnovala technice výroby a vývoji T-buněk pro léčbu plicního karcinomu a dalších hrudních nádorů.

Start typing and press Enter to search