Pancreatic Cancer News 2016/01

Minulost, současnost a budoucnost léčby adenokarcinomu pankreatu

Karcinom pankreatu patří mezi nejnebezpečnější zhoubné nádory. Ačkoliv jsme za posledních 30 let zaznamenali, že míra celkového přežití u pacientů s jinými gastrointestinálními malignitami se neustále zvyšuje, u pacientů s rakovinou slinivky břišní se podstatně nezměnila.

Medián věkově standardizované incidence karcinomu pankreatu na 100 000 byl 7,6 u mužů a 4,9 u žen. Celkový medián přežití od stanovení diagnózy dosáhl 4,6 měsíce. Medián přežití u pacientů s metastazujícím onemocněním dosáhl 2,8–5,7 měsíců. Poměrná analýza ukázala, že karcinom pankreatu vede ke ztrátě 98 % zdravého života, s očekávanou délkou života v době stanovení diagnózy 4,6 měsíce ve srovnání s 15,1 roku u věkově stejné zdravé populace.(1)

Černá můra onkologie – karcinom pankreatu

Jindřich Fínek
Onkologická a radioterapeutická klinika FN Plzeň a LF UK, Plzeň

Karcinomy pankreatu představují noční můru onkologie, 80 % nádorů je inoperabilních, chemoterapie pokročilého onemocnění, postavená na podání 5-FU (5-fluorouracilu) či gemcitabinu a mnohdy i léčba cílená, se míjejí odpovědí.

Radiologie nádorů

Josef Hořejš 1, David Hoskovec 2, Zdeněk Krška 2, Zuzana Mecková 3
1 Radiodiagnostická klinika VFN a 1. LF UK Praha
2 I. chirurgická klinika VFN a 1. LF UK Praha
3 ÚNM VFN a 1. LF UK Praha

Nádory pankreatu tvoří variabilní skupinu, jejíž hlavní složkou je adenokarcinom, který tvoří přibližně 90 % nádorů. Vychází většinou z pankreatických duktů a klinické potíže se objevují často až v pozdních fázích onemocnění. Role zobrazovacích metod je klíčová. Nicméně ani enormní rozvoj techniky nevedl v posledních 20 letech k výraznějšímu prodloužení přežití.

Možnosti terapie karcinomu slinivky břišní

Luboš Petruželka
Onkologická klinika 1. LF UK, VFN a UVN, URO NNB, Praha

Adenokarcinom pankreatu (KP) tvoří 90 % zhoubných nádorů (ZN) tohoto orgánu. Zbytek připadá na vzácné primární tumory, malignizované cystické tumory pankreatu, neuroendokrinní tumory a sekundární metastatická postižení. V širším klinickém pohledu lze mezi ZN hlavy pankreatu počítat i karcinom distálního žlučovodu a maligní ampulom, ty vyžadují shodnou chirurgickou terapii a přístup. Ampulom má oproti KP a karcinomu žlučových cest výrazně lepší prognózu.

Léčba metastazujícího karcinomu slinivky břišní v běžné klinické praxi

Věra Benešová
Onkologické oddělení nemocnice Jihlava

Karcinom slinivky břišní patří mezi onkologická onemocnění se stále nepříznivou prognózou. Úmrtnost na toto onemocnění se prakticky rovná jeho incidenci. Nemocní s primárně metastatickým onemocněním v dobrém výkonnostním stavu mají průměrnou dobu přežití kolem 11 měsíců. Ve své kazuistice popisuji případ mladé ženy s nálezem primárně metastatického onemocnění léčené kombinační chemoterapií Abraxane (nab-paklitaxel) s gemcitabinem ve druhé linii léčby.

Nab-paklitaxel v léčbě metastatického karcinomu pankreatu

Stanislava Cahová
Onkologické oddělení Nemocnice Jihlava

Popis případu Jedná se o pacienta narozeného v roce 1949, doktora filozofie, českého občana, který pracoval jako kunsthistorik v muzeu v Německu.

Na naše pracoviště se tento pacient dostal v červenci 2012, kdy u něj byl diagnostikován pokročilý adenokarcinom slinivky břišní s mnohočetnou diseminací do jater. Histopatologické vyšetření bylo provedeno z biopsie jaterní metastázy. Nádor byl inoperabilní, v séru byla diagnostikovaná zvýšená hladina tumor markerů adenokarcinomu – C199, CEA a C72,4.

Start typing and press Enter to search