Molecular Targeted Therapy News 2016/01

Zítřky léčby nádorů ledvin

Myslivci mají takové hezké přísloví: Jedna rána (myslí se z kulovnice) = maso, dvě rány = asi maso, tři rány = velké … Z toho plyne, že je třeba se trefit napoprvé. Jednou jsem napsal: „Kdybychom měli s léčbou všech nádorů cílenými molekulami takový úspěch jako u nádorů ledvin, měli bychom v onkologii solidních nádorů polovinu práce.“

Léčba mRCC – francouzská zkušenost

¦ Klaudia Regináčová, Lenka Rušínová
FNKV RTO klinika

Léčba nádorů ledvin se od posledního tisíciletí značně vyvíjela. Díky novým preparátům se daří prodloužit PFS a OS a jejich využití v sekvenčním podávání. Nadějí do budoucna může být výzkum a preparáty, které budou vstupovat do algoritmu léčby karcinomu ledviny.

Jedním z nejčastějších nádorových onemocnění urogenitálního traktu jsou nádory ledvin, a to na 3. místě. V České republice je celosvětově nejvyšší výskyt tohoto onemocnění po Lotyšsku a USA.

Dlouhodobý léčebný efekt terapie temsirolimem v 1. linii léčby mRCC se špatnou prognózou

Mojmír Randula
Komplexní onkologické centrum Multiscan, Pardubice

Karcinom ledviny není častým nádorovým onemocněním, z jejich celkového množství představuje jen 2-3 %, avšak jeho incidence v ČR je nejvyšší na světě a cca o 1/3 převyšuje výskyt v EU. V roce 2012 činila incidence ca ledviny v ČR 28 pří- padů/100 000 obyvatel a mortalita byla cca 10/100 000(1). Příčina vysokého výskytu není známá, prokázanými riziky jsou kouření, městský styl života a některé mutace. Nejčastějším subtypem zhoubných nádorů ledviny je adenokarcinom s cca 85% zastoupením.

Přístupy k testování ALK pozitivity u NSCLC

¦ Aleš Ryška
Fingerlandův ústav patologie LF UK a FN, Hradec Králové

Adenokarcinomy plic, jejichž vznik souvisí s přestavbou genu ALK, představují relativně malou podskupinu nemalobuněčných plicních karcinomů. Za jejich vznik odpovídá intrachromozomální inverze genu ALK, což je gen lokalizovaný na 2. chromozomu a kódující anaplastickou lymfomovou kinázu. U karcinomu plic dochází při inverzi genu ALK k jeho spojení s různými fúzními partnery, nejčastěji se vznikem chimérického genu EML4/ALK; partnery pro ALK ale mohou být další geny, jako jsou TFG nebo KIF5B.

Nové možnosti léčby ALK pozitivních pacientů s NSCLC krizotinibem

Leona Koubková,
Pneumologická klinika 2. LF UK a FN Motol

Krizotinib je nízkomolekulární inhibitor tyrozinových kináz ALK, c-MET a ROS-1.
FDA schválila krizotinib 27. 8. 2011 k léčbě pacientů s lokálně pokročilým nebo metastazujícím nemalobuněčným karcinomem plic (NSCLC), kteří vykazují gen abnormální anaplastické lymfomové kinázy (ALK). V EU byl schválen 21. 7. 2012 pro léčbu lokálně pokročilého nebo metastazujícího NSCLC s prokázanou přítomností ALK, u kterého došlo k selhání po předchozí léčbě platinovým dubletem. Tato schválení byla podložena výsledky studií fáze I/II PROFILE 1001 a PROFILE 1005.

Doporučení léčby u pacientek s hormonálně pozitivním HER2 negativním metastatickým karcinomem prsu

¦ Katarína Petráková
Klinika komplexní onkologické péče MOÚ

Pohled na léčbu metastatického karcinomu prsu se v posledních letech postupně mění. Jedním z hlavních cílů léčby je kromě prodloužení přežití pacientek i kvalita jejich života. Přibližně 75 % karcinomů prsu má pozitivní estrogenové receptory (ER). Je otázkou, zda tyto pacientky léčit chemoterapií nebo hormonální léčbou. Předpokládá se, že chemoterapie má rychlejší nástup účinku a dosahuje vyššího procenta léčebných odpovědí.

Start typing and press Enter to search